logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 101 gości 
Wydarzyło się - III posiedzenie Oddziału Zachodniego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Fot. z archiwum autora

III posiedzenie Oddziału Zachodniego
Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa

W dniach 11-13.10.2013 r. odbyło się w Polanicy Zdroju III posiedzenie Oddziału Zachodniego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Spotkanie zorganizował zespół Oddziału Neurochirurgii Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy Zdroju.

Rafał Patrzyk neurochirurg z 4. WSK we WrocławiuOddział Zachodni PTChK powstał 19.05.2012 r. jako część Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa i obejmuje swoim zasięgiem województwa: dolnośląskie, lubuskie i opolskie. Przewodniczącym OZ PTChK został wybrany jednogłośnie dr Krzysztof Kołtowski – znany ortopeda, ordynator Oddziału Ortopedycznego szpitala w Trzebnicy, od lat kojarzony przede wszystkim jako wysokiej klasy specjalista w leczeniu skolioz u dzieci. Powołanie Oddziału Zachodniego było związane z potrzebą tworzenia i umacniania społeczności chirurgów kręgosłupa, służyło także zacieśnieniu kontaktów między ośrodkami. II posiedzenie odbyło się w dniach 22-23.02.2013 r. w Trzebnicy. Skoncentrowaliśmy się wówczas na prezentacji ośrodków oraz wymianie poglądów dotyczących małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa. Aktualnie Oddział Zachodni liczy 60 członków.

III posiedzenie w części naukowej zostało poświęcone tematyce zrostu kostnego w chirurgii kręgosłupa, a wcześniej rozpoczęło się intensywnie prowadzoną sesją młodych chirurgów kręgosłupa. Niezwykle interesujący był m.in. wykład pilota Grzegorza Barcika o postępowaniu w krytycznych sytuacjach i unikaniu błędów w lotnictwie, co w dużym stopniu daje się przełożyć na właściwe postępowanie w wykonywaniu procedur medycznych. Nasze spotkanie swoimi wykładami zaszczycili także koledzy z zagranicy: dr Kris Siemionow z Chicago oraz Zbigniew Brodziński z Dubaju. W spotkaniu wzięło udział 50 osób. Odbyły się również warsztaty z prezentacjami sprzętów używanych w chirurgii kręgosłupa. Posiedzenie zostało przez uczestników uznane za kolejny sukces, w odróżnieniu od porażki naszych piłkarzy w meczu Polska – Ukraina, który wspólnie wieczorem obejrzeliśmy w pierwszym dniu posiedzenia, co było dodatkową, choć wątpliwą, atrakcją.

Przygotowanie kolejnego spotkania powierzono Oddziałowi Neurochirurgii w Opolu. IV posiedzenie zaplanowano na początek 2015 roku, ze względu na odbywający się jesienią przyszłego roku Międzynarodowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.

Rafał Patrzyk

 

Zaloguj się aby komentować.