logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 144 gości 
Wydarzyło się - Nawigacja pomoże chirurgom bezpiecznie i precyzyjnie zoperować chore zatoki Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Dzięki temu spotkaniu specjaliści z całego kraju mieli okazję poznać bliżej standardy obowiązujące w nowoczesnej laryngologii. (Fot. z archiwum DCL Medicus)

Nawigacja pomoże chirurgom
bezpiecznie i precyzyjnie zoperować chore zatoki

W dniach 4-5 października 2013 r. odbyła się we Wrocławiu Konferencja Chirurgii Endoskopowej FESS. Wzięło w niej udział ponad 150 chirurgów z całej Polski. Do hotelu Haston przyjechali specjalnie dla sław światowej medycyny, zastosowania nowoczesnego sprzętu i wielu praktycznych paneli dyskusyjnych. Podczas konferencji zgromadzeni chirurdzy mieli okazję obserwować trzy operacje wykonane na żywo w Dolnośląskim Centrum Laryngologii Medicus, które zostało partnerem konferencji. Było to możliwe dzięki specjalnej transmisji przeprowadzonej z sali operacyjnej do sali konferencyjnej w jakości HD.

Podczas konferencji omówione zostały najnowsze standardy chirurgii zatok i opieki pooperacyjnej. W trakcie 4 paneli dyskusyjnych zaprezentowano przypadki kliniczne, które w praktyczny sposób przybliżyły wiedzę i doświadczenia wybitnych wykładowców, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Istotnym elementem konferencji były 3 operacje na żywo z komentarzem operatorów i moderatora z transmisją w technologii HD. Przeprowadzili je zaproszeni goście zagraniczni, profesor Oliver Kaschke – ordynator Klinicznego Oddziału Otolaryngologii Szpitala Św. Gertrudy w Berlinie, profesor Olaf Michel – kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli oraz dr Krzysztof Dalke – czołowy polski chirurg specjalizujący się w operacjach zatok. Podczas wszystkich operacji wykorzystany został nowoczesny system nawigacji śródoperacyjnej. To pewnego rodzaju GPS dla chirurga, do którego wprowadza się najpierw obraz tomograficzny, dzięki któremu lekarz w trakcie zabiegu może obserwować pole operacyjne z dokładnością do 0,3 mm.

O anatomii chirurgicznej zatok przynosowych i zabiegu operacyjnym FESS z zastosowaniem nawigacji śródoperacyjnej mówił prof. dr n. med. Olivier Kaschke – ordynator Klinicznego Oddziału Otolaryngologii Szpitala św. Gertrudy w Berlinie.

Konferencja zgromadziła czołowych, polskich laryngologów, między innymi wieloletnich, krajowych konsultantów w dziedzinie otolaryngologii, profesora Witolda Szyftera z Poznania oraz profesora Dariusza Jurkiewicza z Warszawy. Patronat nad wydarzeniem objął Dolnośląski Oddział PTORL, aktywny udział w konferencji wziął przewodniczący dolnośląskiego oddziału dr n. med. Krzysztof Preś. Konferencja była skierowana do lekarzy, którzy rozpoczęli swą przygodę z chirurgią FESS, jak również dla tych, którzy mają już doświadczenie i chcieli poszerzyć swoją wiedzę. Dzięki temu spotkaniu specjaliści z całego kraju mogli bliżej poznać standardy obowiązujące w nowoczesnej laryngologii.

ZAPALENIE ZATOK – NAJBARDZIEJ LEKCEWAŻONY PROBLEM SPOŁECZNY

Co roku ok. 2 milionów osób boryka się w Polsce z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych – to jedno z 10 najczęściej stwierdzanych schorzeń u lekarza pierwszego kontaktu w naszym kraju. Objawy zapalenia zatok przynosowych często mylone są z objawami przeziębienia. Nos jest bezcennym filtrem, który oczyszcza i ogrzewa powietrze, a także uniemożliwia mikroskopijnym agresorom wniknięcie wgłąb dróg oddechowych. Jednak im więcej ataków, tym większe ryzyko, że system w końcu zawiedzie.

OBJAWY ZAPALENIA ZATOK

Zapalenie zatok jest zwykle efektem wcześniejszego zapalenia błony śluzowej nosa po zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym. Często rozwija się po przeziębieniu i u osób skłonnych do alergii. Powietrze zostaje „uwięzione” wraz z wydzieliną chorobową w zatoce (zajętych może być kilka zatok naraz), powoduje ucisk i jednocześnie silny ból. Ból ten może pojawić się w okolicy czoła, nasady nosa, policzków lub obejmować całą głowę – zależnie od tego ile zatok jest chorych. Ból nasila się, gdy pochylamy głowę do przodu, w czasie wysiłku oraz przy zmianach ciśnienia. W praktyce uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wielu pacjentów latami leczy się na katar i trafia do laryngologa dopiero wtedy, gdy bóle głowy, oczu, zaburzenia węchu i stale zatkany nos stają się już nie do zniesienia. Bardzo silny i długotrwały ból głowy, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, przypisuje się najczęściej migrenie. Leczenie tej przypadłości jest trudne i długotrwałe. Tymczasem według najnowszych badań aż 7 na 10 przypadków rzekomo migrenowych dolegliwości wywołują chore zatoki. Warto więc zbadać ich stan u specjalisty.

SKUTECZNE LECZENIE OPERACYJNE – ENDOSKOPOWA OPERACJA ZATOK FESS

Dziś rzadziej niż w ubiegłych latach wykonuje się punkcje zatok i operację radykalną, polegającą na całkowitym usunięciu błony śluzowej zatok, ponieważ nie likwidują one przyczyny nawrotów zapaleń zatok, a tylko doraźnie usuwają wydzielinę z ich wnętrza. Znacznie skuteczniejsza jest operacja przy użyciu mikroskopu oraz endoskopu. Zabieg ten możemy porównać do otwarcia okien w dusznym pomieszczeniu. Poprzez operację poprawiamy funkcjonowanie zatok, ich naturalne oczyszczanie się i wentylację. Jest to metoda o wiele mniej inwazyjna od dotychczas stosowanych. Metoda FESS pozwala doprowadzić zatoki do stanu pierwotnego, mogą ponownie spełniać swoją funkcję, są zdrowe. Zabieg wykonywany jest przy użyciu systemu nawigacji śródoperacyjnej. Gwarantuje ona niesamowitą precyzję zabiegu, redukcję powikłań niemal do zera, a chirurgowi nieporównywalny komfort pracy i znaczne skrócenie czasu trwania operacji.

Jakub Rogala

 

Zaloguj się aby komentować.