logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 109 gości 
Nasi stomatolodzy - IX WROCŁAWSKIE DNI PROMOCJI ZDROWIA Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Lek. dent. Marek Stehlik uczy najmłodszych dbać o higienę jamy ustnej. (Fot. Marek Stehlik)

IX WROCŁAWSKIE DNI PROMOCJI ZDROWIA

W dniach 26 i 27 września odbyły się Wrocławskie Dni Promocji Zdrowia. To już dziewiąta edycja tej niezwykle popularnej wśród wrocławian imprezy, która na stałe zagościła na uroczej Wyspie Słodowej. Po raz kolejny mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów oraz usług firm promujących zdrowie i zdrowy styl życia.

 

Na IX Wrocławskich Dniach Promocji Zdrowia nie mogło zabraknąć stomatologów. W tym roku, tak jak w poprzednich latach, Komisję Stomatologiczną DRL reprezentowali Anna Sumisławska i Marek Stehlik. Na specjalnie przygotowanym stoisku, w otoczeniu różnych gadżetów związanych z higieną jamy ustnej, lekarze przyjmowali małych pacjentów, którym towarzyszyli rodzice.

 

Dzieci bardzo spontanicznie i z ogromną otwartością opowiadały o swoich perypetiach z zębami. Dzięki temu stomatolodzy mogli z łatwością udzielać porad dotyczących higieny jamy ustnej i prawidłowego mycia zębów. Pozwoliło to na obalenie mitu o strachu przed dentystą. Rodzice z uwagą przysłuchiwali się wyjaśnieniom, które kierowaliśmy do ich pociech. Często zadawali konkretne pytania odnośnie stanu uzębienia ich dzieci. Naturalnie, gdyby nie pomoc higienistek z Medycznej Szkoły Policealnej im. Marii Skłodowskiej-Curie i p. wicedyrektor, lek. stom. Romany Ostendy-Szargut, całość tego przedsięwzięcia nie poszłaby tak sprawnie. Niemało śmiechu wywołało badanie higieny jamy ustnej za pomocą fioletowego barwnika, który był testem na prawidłowo umyte zęby.

W ciągu kilku godzin trwania imprezy stoiska lekarskie odwiedziło ponad trzystu pacjentów. Sporo rozmów poświęcono również zdrowemu odżywianiu.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych był specjalnie przygotowany stół, gdzie pod okiem plastyka Grzegorza Sumisławskiego dzieci z zapałem rysowały marchewki, owoce i warzywa, których spożywanie pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów. Do tego stoiska często ustawiała się długa kolejka. W ten sposób dzieci utrwalały wiedzę o zdrowym stylu życia. Rodzice mogli w tym czasie spokojnie porozmawiać z lekarzami. Naturalnie rodziły się przy tej okazji nowe relacje. Piękna pogoda i sympatyczna atmosfera dopełniły reszty.

Organizatorem wydarzenia był zwyczajowo Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, reprezentowany przez koordynatorkę programu, p. Bożenę Lewicką. Inicjatywa wpisuje się w przestrzeń oczekiwań mieszkańców Wrocławia w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia. Jeszcze raz mogliśmy się przekonać o słuszności i celowości takich działań na rzecz społeczeństwa.

Programy prozdrowotne winny być koordynowane nie tylko na poziomie administracyjnym. Ich realizacja we współpracy ze środowiskiem lekarskim oraz obywatelami stanowi inwestycję w przyszłość. W powyborczej rzeczywistości wiele mówi się o powrocie gabinetów stomatologicznych do placówek edukacyjnych. Oby nie skończyło się jedynie na pobożnych życzeniach, bo taka potrzeba naprawdę istnieje. Stworzyłoby to możliwość pełnej opieki zdrowotnej nie tylko opartej na programach, ale także na leczeniu zachowawczym. Dzięki temu teoria stałaby się praktyką. Wreszcie można by skutecznie walczyć z próchnicą wśród młodego pokolenia, w myśl motta programu: „Niech wiedzą mali i duzi, że zdrowie zaczyna się w buzi”.

Anna Sumisławska

Na stoisku stomatologicznym specjaliści sprawdzali nie tylko stan uzębienia dzieci. Najmłodsi mogli też wziąć udział w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez Grzegorza Sumisławskiego.

Za pomocą fioletowego barwnika stomatolodzy i higienistki badali, czy dzieci prawidłowo umyły zęby.

 

Zaloguj się aby komentować.