logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 
Z Delegatury Wałbrzyskiej DIL - PODSUMOWANIE 2015 ROKU Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci „Jagusia” w Kudowie- -Zdroju. Otwarcie placówki, 17.03.2015 r. Od lewej: lek. Aleksandra Sędziak – konsultant wojewódzki w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, lek. Janusz Chechelski – aktywny działacz Delegatury Wałbrzyskiej DIL, lekarz uzdrowiskowy oraz lek. Dorota Radziszewska. (Fot. z archiwum D.R.)

PODSUMOWANIE 2015 ROKU

Rok 2015 dobiega końca, jak zwykle jest to okazja do różnych podsumowań. Jaki był to rok dla naszych Koleżanek i Kolegów w Delegaturze Wałbrzyskiej, jaki był dla naszych rodzin i pacjentów?

Praca

To był kolejny bardzo pracowity rok dla naszego środowiska, ponieważ wciąż borykamy się z olbrzymim deficytem kadry medycznej. Młodzi adepci sztuki lekarskiej niezmiennie na miejsce pracy bądź specjalizacji wybierają duże aglomeracje miejskie i miasta uniwersyteckie. Do takich dużych szpitali jak: „Latawiec” w Świdnicy, Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego, SCM w Polanicy-Zdroju czy szpital w Kłodzku trafia zaledwie kilku lekarzy. Dziesiątki stażystów decydują się na klinikę i szpitale wrocławskie. To samo dotyczy rezydentów. Dzisiaj młodzi ludzie unikają ciężkiej pracy, chcą mieć czas na rozrywkę oraz rodzinę, liczą na łatwy dostęp do szkoleń i wysokie zarobki. Szpitale marszałkowskie i powiatowe mają duże problemy finansowe, tzw. „pakiet onkologiczny” jeszcze je pogłębił. Praca w takich placówkach jest bardzo ciężka, zwłaszcza na oddziałach deficytowych: internistycznych, chirurgicznych, a zwłaszcza na SOR-ach. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Kształcenia NRL w Warszawie usłyszałam, że praca w szpitalach rejonowych – zwłaszcza na umowę o pracę – jest dla pasjonatów lub nieudaczników… Przykre, ale niestety prawdziwe.

Szkolenia

Zorganizowaliśmy 24 szkolenia w Delegaturze i kilka dużych konferencji. Zwyczajowo dużą popularnością cieszyły się praktyczne ćwiczenia z medycyny ratunkowej, spotkania w Bystrzycy Kłodzkiej, Ząbkowicach Śląskich czy Dzierżoniowie. Środowisko lekarzy świdnickich zaktywizowała nowa przewodnicząca koła, kol. Krystyna Michalak, organizując pikniki lekarskie, szkolenia z zakresu medycyny i etyki. Obecnie trwają przygotowania do Balu Lekarza w Świdnicy.

Bardzo interesująca i udana okazała się, zorganizowana po raz pierwszy w Lądku-Zdroju, konferencja pt. „Uzdrowiska dziś, uzdrowiska jutro” (13-15 maja 2015). Była ona poświęcona możliwościom rozwoju i finansowania uzdrowisk. Zagadnienie jest szczególnie istotne ze społecznego punktu widzenia – wszak funkcjonowanie uzdrowisk warunkuje utrzymanie wielu miejsc pracy i rozwój regionu. Temat był kontynuowany na sympozjum pn. „Rozwój lecznictwa uzdrowiskowego, balneologii, medycyny fizykalnej i geotermii na terenie Dolnego Śląska”, zorganizowanym przez władze naszego województwa w Szczawnie-Zdroju. W trakcie spotkania nasi decydenci, przedstawiciele wrocławskich uczelni i osoby zarządzające uzdrowiskami podpisały list intencyjny obligujący sygnatariuszy do podejmowania działań na rzecz rozwoju uzdrowisk.

We wrześniu zorganizowaliśmy wraz z Wałbrzyskim Oddziałem ZUS ogólnokrajowe seminarium z cyklu „Rola konsultanta ZUS w procesie orzekania o niezdolności do pracy”. Tradycyjnie odbyło się ono w zamku „Książ” k. Wałbrzycha. Wysłuchaliśmy ciekawych wykładów poświęconych onkologii, nowością był jednak program elektronicznego wypełniania druków L4. Atrakcję obrad stanowił „złoty pociąg” – bardzo smaczny tort, wykonany przez mistrza cukiernictwa. Ponadto przeprowadziliśmy szkolenia z obsługi kas fiskalnych i prawnych wymogów prowadzenia dokumentacji medycznej.

Nowe placówki

17 marca 2015 r. otwarto oficjalnie Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci „Jagusia” w Kudowie-Zdroju. Placówka wygląda imponująco, wyposażona jest w nowoczesny sprzęt medyczny, sale terapeutyczne, pracownie multimedialne i basen. Leczą się w niej dzieci z nadwagą, otyłością i cukrzycą. Prosimy lekarzy pediatrów, by kierowali swoich małych pacjentów do tej wspaniałej placówki.

20 marca 2015 roku został otwarty Dolnośląski Ośrodek Opieki Międzypokoleniowej „Biały Orzeł” w Sokołowsku, przeznaczony dla osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Takich placówek powinno powstać więcej, bo zapotrzebowanie jest olbrzymie.

W lipcu ruszyła w Głuszycy nowo wybudowana przychodnia lekarska „Solaris”, która świadczy usługi POZ oraz usługi specjalistyczne poza kontraktem z NFZ. W tym samym miesiącu na terenie szpitala powiatowego w Kłodzku zaczęła działać nowa stacja dializ. Pawilon został wybudowany i wyposażony przez niemiecki koncern Fresenius Nephrocare. Uroczystego jej otwarcia dokonał 2 lipca konsultant krajowy ds. nefrologii, transplantologii i dializoterapii, prof. dr hab. Marian Klinger.

1 grudnia w Specjalistycznym Szpitalu im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu otwarto Oddział Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych, zwany potocznie detoksem.

Niepowodzenia

Niestety, przegraliśmy sprawy w sądzie z powództwa Oddziału Dolnośląskiego NFZ przeciwko lekarzom o tzw. nienależną refundację leków. Wyroki te podważyły nasze poczucie sprawiedliwości. Nie poddajemy się jednak, zamierzamy nadal walczyć, wykorzystując wszystkie możliwości prawne.

Wciąż zmagamy się z mocno zbiurokratyzowanym systemem – jest to nasza największa zmora, coraz mniej czasu możemy poświęcić pacjentowi.

Coraz częściej spotykamy się… na pogrzebach. W 2015 roku zmarło wielu naszych kolegów lekarzy i lekarzy dentystów, z samego Wałbrzycha odeszło aż 16 naszych przyjaciół. Uczciliśmy ich pamięć, tradycyjnie już, listopadową mszą św. w kościele w Szczawnie-Zdroju, celebrowaną przez diecezjalnego opiekuna służby zdrowia, ks. infułata Józefa Strugarka.

Lekarski piknik rodzinny to jedno z wielu spotkań, które w tym roku – pod przewodnictwem Krystyny Michalak – zorganizowało Koło Terenowe DIL w Świdnicy.

Nadzieje

Tzw. spotkania opłatkowe wpisały się już na stałe w kalendarz naszej działalności. W tym roku przy wspólnym stole w Szczawnie-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowie i Świdnicy zasiądą delegaci na zjazd, przewodniczący kół oraz wszyscy chętni lekarze. Przede wszystkim życzymy sobie, abyśmy za rok spotkali się w tym samym gronie, oczekujemy też zmian „na lepsze”… Mamy nowego ministra zdrowia, wieloletniego aktywnego działacza izby lekarskiej, dr. n. med. Konstantego Radziwiłła, który jest świadom, że system ochrony zdrowia w Polsce wymaga radykalnych reform. Ufamy, że nie będzie On obrońcą dotychczasowego „systemu kryzysu”. Mamy nadzieję, że warunki pracy i kształcenia lekarzy ulegną wreszcie poprawie, a pacjent przestanie się błąkać po zawiłym, zbiurokratyzowanym systemie i długich kolejkach. Krzta nadziei tli się w nas tak samo, jak w tych, którzy liczą na odnalezienie „złotego pociągu” w Wałbrzychu. Niech historia odkryje swe karty.

Życzenia

W imieniu lekarzy z Delegatury Wałbrzyskiej życzymy Koleżankom i Kolegom, a zwłaszcza naszym rodzinom, spokojnych świąt Bożego Narodzenia, pełnych wiary i marzeń, bo jak powiedział francuski powieściopisarz, Anatole France: „Aby osiągnąć wielkie rzeczy, musimy nie tylko działać, ale i marzyć, nie tylko planować, ale i wierzyć”.

Dorota Radziszewska,
wiceprezes DRL ds. Delegatury Wałbrzyskiej

 

Zaloguj się aby komentować.