logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości 
Nasi stomatolodzy - ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY PROF. ANTONIEGO CIESZYŃSKIEGO Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY
PROF. ANTONIEGO CIESZYŃSKIEGO

15 listopada 2014 r. Dolnośląska Izba Lekarska świętowała swoje 25-lecie. W uroczystości, zorganizowanej w Domu Lekarza przy ul. Kazimierza Wielkiego 45, wzięło udział blisko 200 osób. Uczestniczyli w niej lekarze i lekarze dentyści, przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów oraz władz miasta. Wypełniona po brzegi sala konferencyjna świadczyła o wyjątkowo podniosłej chwili.

Fot. MJDla środowiska stomatologicznego szczególnie ważnym momentem obchodów było odsłonięcie tablicy ku czci prof. Antoniego Cieszyńskiego – Ojca polskiej stomatologii. Idea utrwalenia pamięci o tym wybitnym uczonym zrodziła się ok. 2 lat temu podczas jednego z posiedzeń KS DRL. Pomysł powzięty przez lek. dent. Alicję Marczyk-Felbę zyskał aprobatę członków komisji, mnie zaś powierzono jego realizację.

 

Urzeczywistnianie pomysłu okazało się przygodą samą w sobie. Pierwszy dylemat pojawił się już na etapie doboru najwierniejszej podobizny profesora. – Które zdjęcie wybrać? – naprawdę długo się zastanawiałem. Z fotografią u boku rozpocząłem poszukiwania odpowiedniego artysty plastyka. Wtedy jeszcze nie zdawałem sobie sprawy, jak karkołomne i emocjonujące będzie to zadanie. Rozmowy na temat tablicy prowadziłem kolejno z trzema artystami. A to przedsięwzięcie okazywało się za trudne, a to koszty zbyt wysokie itd., a czas uciekał. Uwag technicznych, ani żadnych innych, nie miał p. Jerzy Bokrzycki i to właśnie z nim nawiązałem ostatecznie współpracę. Ustaliliśmy, że tablica z popiersiem prof. Cieszyńskiego wykonana zostanie z brązu i zielonego kamienia o nazwie serpentynit. Wyryte na niej motto nawiązuje do sentencji antycznego poety Horacego: „Exegi monumentum aere perennius” (Zbudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu). Na tydzień przed ostatecznym terminem realizacji zlecenia artysta poinformował mnie, że tablica składać się będzie z kilku części. Naturalnie nie mogłem się na to zgodzić. Zająłem twarde stanowisko w tej sprawie i szczęśliwie, dzięki wsparciu lek. dent. Alicji Marczyk-Felby, doprowadziłem sprawę do końca. Po półtora roku zmagań tablica upamiętniająca prof. Antoniego Cieszyńskiego zawisła w siedzibie DIL. Znajduje się ona na I piętrze, tuż obok sali szkoleniowej Komisji Stomatologicznej DRL.

Podczas uroczystości 25-lecia DIL odsłonięcia tablicy dokonał wnuk profesora dr Jakub Cieszyński. Myślę, że wspólnymi siłami udało się nam utrwalić pamięć o tym wielce zasłużonym stomatologu.

Marek Stehlik

 

Zaloguj się aby komentować.