logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 
Wydarzyło się - Chaczkar we Wrocławiu dzięki dr. A. Domanasiewiczowi! Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Chaczkar we Wrocławiu dzięki dr. A. Domanasiewiczowi!

21 września 2012 r., w ramach obchodów II Dni Ormiańskich, nasz Kolega dr n. med. Adam Domanasiewicz – prezes Towarzystwa Ormian Polskich odsłonił wraz z ks. Tadeuszem Isakowiczem Zaleskim i przeorem klasztoru dominikanów Chaczkar – krzyż kwitnący. Stanął on na skwerku przy ul. Janickiego przed refektarzem kościoła św. Wojciecha. W wydarzeniu wzięło udział blisko sto osób.

 

Wrocławiowi przybył jeszcze jeden oryginalny pomnik. Wykonany z tufu wulkanicznego przyjechał jako dar z Armenii. Stolica Dolnego Śląska po Krakowie, Gdańsku, Elblągu, Gliwicach i Klebarku na Mazurach jest szóstym polskim miastem, które posiada taki monument.

 

Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska

Chaczkar został wzniesiony dla uczczenia 700 lat obecności Ormian na terenach Rzeczpospolitej, a także dla upamiętnienia Ormian pomordowanych w czasie ludobójstwa w Turcji (1915-1917) oraz Polaków i Ormian pomordowanych w czasie II wojny Światowej na Kresach Wschodnich II RP, w tym też przez nacjonalistów ukraińskich z UPA. (Zdjęcia Aureliusz Mikłaszewski)Tuż przed poświęceniem pomnika – symbolu wiary. Na zdjęciu (na I planie od lewej): przeor klasztoru dominikanów i dr n. med. Adam Domanasiewicz.

 

Zaloguj się aby komentować.