logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości 
DOM LEKARZA ZNOWU NA PROSTEJ! Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

DOM LEKARZA ZNOWU NA PROSTEJ!

We wrześniowym numerze „Medium”, w cyklu artykułów „Na budowlanym zakręcie”, informowaliśmy szeroko o trudnej sytuacji naszej inwestycji przy ulicy Kazimierza Wielkiego 45 we Wrocławiu, w związku z upadłością głównego wykonawcy. Dla przypomnienia: na koniec lipca sąd ogłosił upadłość istniejącej od 25 lat na polskim rynku renomowanej firmy Integer, wykonawcy m.in.: remontu wrocławskiej Opery, zamku Kliczków, krakowskich Sukiennic, Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego Centrum SPA, Muzeum Etnograficznego i Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Kościoła Pokoju w Świdnicy, kościoła uniwersyteckiego we Wrocławiu, Zespołu Opactwa Cystersów w Krzeszowie oraz naszego obiektu.

Na plac budowy wkroczył syndyk i wszystkie prace zostały z mocy jego decyzji wstrzymane. Natychmiast przystąpiliśmy do rozmów mających na celu rozliczenie dotychczas wykonanych prac i podjęcie decyzji umożliwiających jak najszybsze wydanie placu budowy nowemu wykonawcy. Dzięki bardzo dobrej współpracy z syndykiem, panem Piotrem Koszczukiem udało nam się sprawnie porozumieć co do zapłaty i uzyskać zgodę sądu na odstąpienie syndyka od inwestycji, czego konsekwencją było „uwolnienie” placu budowy, umożliwiające wprowadzenie nowego wykonawcy. Równolegle z tymi działaniami rozpoczęliśmy procedurę wyłaniania kontynuatora naszej budowy i rozmowy z InwestBankiem mające na celu niezbędne aneksowanie umowy kredytowej, w której jako główny wykonawca wpisana była z nazwy upadła firma. Rozpisaliśmy także, unieważniony wcześniej z powodu przejęcia placu budowy przez syndyka, przetarg na wyłonienie firmy – wykonawcy elewacji, którą ma dofinansować miasto. Na marginesie informacji finansowych warto podkreślić fakt, że dzięki dobrze sformułowanej przez naszego inwestora zastępczego umowie, na upadku Integeru zaoszczędziliśmy 10% środków, gdyż te firma miała dostać dopiero po zakończeniu
całej inwestycji.

Choć naturalnym kontynuatorem budowy wydawała się być wprowadzona jeszcze w okresie pierwszych kłopotów Integeru firma AK Budownictwo i Konserwacja zdecydowaliśmy się dopuścić do konkursu ofert także inne firmy. W rezultacie dwustopniowego postępowania (najpierw złożyliśmy zapytanie ofertowe do wybranych firm o koszty i terminy dokończenia inwestycji, a potem zaproponowaliśmy cenę ryczałtową, aby uniknąć ewentualnych rozbieżności co do wyceny poszczególnych etapów budowy), wygrała jednak firma AK Budownictwo i Konserwacja, która złożyła ofertę najlepszą pod względem oczekiwanej ceny i terminu wykonania prac oraz liczby tzw. wyłączeń, czyli prac nie objętych ustalonym ryczałtem. Niebagatelne znaczenie miał fakt bardzo dobrej znajomości budowy, projektu oraz złożone jeszcze przed upadkiem Integeru zamówienia na materiały budowlane i wykończeniowe. Jednocześnie przetarg na wykonanie elewacji wygrała firma Borbud i tak z początkiem października nasza inwestycja ruszyła pełną parą.

Niestety nasz obiekt wciąż sprawia nam niemiłe niespodzianki. Po skuciu tynków okazało się, że okienne nadproża rozsypują się ze starości. Konieczność uzyskania projektu konstrukcyjnego i wykonania ich wzmocnień znacznie opóźniła prace przy elewacji i aktualnie walczymy z terminami, aby nie stracić miejskiej dotacji. Ale w następnym numerze „Medium” będziemy mogli podziwiać naszą elewację w naturze, na oryginalnym zdjęciu.

Ambitny plan budowy zakłada przykrycie obiektu kompletnym zadaszeniem oraz rozprowadzenie instalacji grzewczej do początków grudnia, aby przez zimę można było prowadzić intensywne prace wewnątrz budynku i całą inwestycję zakończyć w marcu 2013 roku. Trzymajcie za nas kciuki!

Paweł Wróblewski
przewodniczący Zespołu
ds. modernizacji budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 45

Kolejne metry sześcienne betonu na poziomie 2. (Zdjęcia ICh i PW)

pół ds. modernizacji budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 czuwa...

Gruszka z kolejnymi tonami betonu przed remontowaną fasadą budynku

Prace przy szybie windowym.

W tym miejscu mieścić się będzie Klub Lekarza i siedziba Stowarzyszenia Lekarzy Dolnośląskich.

 

Zaloguj się aby komentować.