logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
Niedrożne żyły można skleić Drukuj
Ocena użytkowników: / 68
SłabyŚwietny 

Niedrożne żyły można skleić

– doktorantka UM we Wrocławiu Renata Wawrzaszek wynalazła specjalny klej

Jest wytrzymały i elastyczny, nie rozwarstwia się i nie pęka – klej tkankowy wynaleziony przez doktorantkę Uniwersytetu Medycznego ma szansę na patent. Został pokazany
w maju podczas Bioforum.

Renata Wawrzaszek (fot z archiwum AM)Pracę doktorską Renata Wawrzaszek obroni w czerwcu. Niewykluczone, że do tego czasu doktorantka z Zakładu Chirurgii Eksperymentalnej i Badania Biomateriałów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będzie już miała na swoim koncie pierwszy patent. Wynaleziony przez nią nowy rodzaj kleju tkankowego służy do zamykania niewydolnych naczyń układu żylnego. Wyróżnia się wytrzymałością oraz dobrą przyczepnością. A co ważne zachowuje odpowiednią elastyczność w środowisku biologicznym. Nie rozwarstwia się i nie pęka. Połączone nim struktury mogą się swobodnie odkształcać zgodnie z tym, jak naturalnie zachowują się w ciele. Klej przeszedł pomyślnie testy na zwierzętach.
Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego, po pozytywnej opinii Komisji do Spraw Zarządzania Prawami Własności Intelektualnej, zgłosiło pomysł Renaty Wawrzaszek w Urzędzie Patentowym RP.  
Centrum Innowacji i Transferu Technologii promowało nową technologię wraz z innymi wynalazkami uniwersytetu na targach Bioforum w maju 2016 r.

Biuro Prasowe UMW

 

Zaloguj się aby komentować.