logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 90 gości 
Nasi stomatolodzy - FDI Poznań 2016 – czas wyborów Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

FDI Poznań 2016 – czas wyborów

Kongres FDI, który 7 września rozpocznie się w Poznaniu, to bezsprzecznie najważniejsze wydarzenie w historii polskiej stomatologii, zarówno tej w wymiarze naukowym (wykłady), praktycznym (hands-on), jak i technologicznym (wystawa). Będzie również najbardziej międzynarodowe – na kongres zarejestrowali się już delegaci z 94 krajów. Mitem jest, że do Poznania mogą przyjechać wyłącznie biegle władający językiem angielskim, prawdą, iż do wnikliwej analizy programu edukacyjnego potrzeba co najmniej… jednego kubka kawy lub filiżanki herbaty.

Choć do rozpoczęcia Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI (7-10 września) pozostało jeszcze kilka miesięcy, organizatorzy przyjęli już kilka tysięcy zgłoszeń. Skąd bierze się fenomen Kongresów FDI? – O Kongresie lubimy mówić, że to wydarzenie „umyślnie międzynarodowe”. Ideą jego organizacji była chęć stworzenia „żywej” platformy wymiany myśli i poglądów środowisk stomatologicznych z całego świata. Dzięki ciężkiej pracy – udało się. Kongres FDI od lat uznawany jest za miejsce spotkań wybitnych lekarzy dentystów, techników, higienistek, asystentek oraz innych przedstawicieli branży stomatologicznej, w tym producentów i dystrybutorów. Jest areną dyskusji, wyznacza kierunki rozwoju, uczy i ułatwia międzynarodową integrację. Jest przede wszystkim ogromną szansą dla miasta i kraju gospodarza kongresu – podkreśla dr Patrick Hescot, prezydent FDI.

Szansa jakiej nie było

Słowa Francuza potwierdzają statystyki. W poprzednich trzech edycjach kongresu frekwencja przekraczała corocznie 15 tys. osób (Istambuł 16 197 – 2013 r., New Delhi 16 437 – 2014 r., Bangkok 15 925 – 2015 r.), a liczba firm prezentujących produkty w ramach Światowej Wystawy Stomatologicznej grubo przekraczała 200.

– To wydarzenie jakiego polska medycyna i stomatologia jeszcze nie widziały i choćby z tego powodu uczestnictwo w nim powinno być dla wielu przyjemnym obowiązkiem. W Poznaniu, właściwie pod jednym dachem, będzie można otrzymać „zastrzyk” najnowszej wiedzy oraz pozytywnych emocji. Jestem przekonany, że Kongres FDI będzie okazją do wzmocnienia pozycji polskiej stomatologii i medycyny na międzynarodowej arenie – mówi dr n. med. Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, która wspiera organizację kongresu.

Wątpliwości, że kongres jest szansą dla polskiej stomatologii nie ma również prof. Bartłomiej W. Loster, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. – Liczba autorytetów z zakresu wszystkich dziedzin stomatologii, zarówno z kraju jak i zagranicy, którzy potwierdzili udział w kongresie, stanowi dowód realizacji obietnicy o unikalnej ofercie edukacyjnej. Kongres ma być szansą na zaprezentowanie światu największych sukcesów polskiej stomatologii. Dlatego wśród wybitnych wykładowców oraz prowadzących kursy nie brakuje krajowych naukowców i praktyków. Polska myśl naukowa będzie prezentowana także podczas sesji plakatowych i ustnych, a technologiczna – podczas Światowej Wystawy Stomatologicznej, np. w polskim pawilonie – mówi.

Przejrzyste zasady

Rejestracja na Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI odbywa się poprzez stronę internetową: www.fdi2016poznan.org. Ceny uzależnione są od liczby dni uczestnictwa oraz terminu rejestracji. Uczestnicy rejestrują się poprzez stronę internetową na cały kongres lub wybrany dzień. W ramach opłaty rejestracyjnej otrzymują możliwość udziału we wszystkich wykładach, sesjach plakatowych oraz ustnych oraz w wydarzeniu pt. Dzień Niemiecki. Dodatkowe opłaty obowiązują uczestników warsztatów i kursów praktycznych, spotkań w formule Meet-the-expert, a także wszystkich eventów kulturalnych i towarzyskich (informowaliśmy o szczegółach w majowym numerze „Medium”). Oficjalnym językiem kongresu jest język angielski. Wszystkie sesje kongresowe będą tłumaczone symultanicznie z języka angielskiego na polski lub odwrotnie.

Łukasz Sowa

Światowe trendy w wybranych dziedzinach stomatologii

IMPLANTOLOGIA

Prof. Korkud Demirel odpowie na pytanie, czy występowanie w przeszłości zapalenia przyzębia jest czynnikiem ryzyka peri-implantitis? Prof. Liran Levin zastanowi się nad założeniami, przekonaniami i wiedzą dotyczącą zarówno oceny rokowania w odniesieniu do zębów, jak i długoterminowego powodzenia leczenia implantologicznego. Dr n. med. Mariusz Duda porówna różne metody i udane przypadki rehabilitacji pacjentów z częściową lub całkowitą utratą uzębienia przy zastosowaniu implantów z przypadkami niepowodzeń. Pozostali wykładowcy: prof. Marzena Dominiak, prof. Andrzej Wojtowicz, dr Hadi Antoun, dr Asbjørn Jokstad, dr Tomas Linkevicius, lek. dent. Monika Puzio.

ORTODONCJA

Prof. Stephen Williams opowie o zwiększeniu efektywności przesuwania zębów dzięki wszechstronnym systemom mechanicznym i kontroli tarcia. Prof. Young Guk Park wyjaśni zasady działania nowego, prostego, lingualnego aparatu ortodontycznego do protruzji siekaczy. Dr hab. n. med. Jolanta Kostrzewa-Janicka będzie mówiła o protetyczno-ortodontycznym postępowaniu w przypadku stwierdzenia zaburzeń pracy wnętrza stawów skroniowo-żuchwowych. Pozostali wykładowcy: dr hab. Ewa Monika Czochrowska, dr n. med. Liwia Minch, prof. Tomasz Gedrange, dr Zakaria Bentahar.

PERIODONTOLOGIA

Prof. Maurizio Tonetti opowie o nowych metodach i możliwościach profilaktyki i leczenia zapalenia przyzębia w pracy ogólnie praktykującego dentysty, a prof. Magda Feres o systemowej antybiotykoterapii w leczeniu chorób przyzębia. Dr hab. n. med. Paweł Plakwicz wyjaśni zasady regeneracji kości po autotransplantacji zębów z nieukończonym rozwojem korzeni. Pozostali wykładowcy: dr n. med. Wojciech Bednarz, dr Alpodogan Kantarci, lek. stom. Jacek Żurek

MATERIAŁY

Prof. John Nicholson postawi pytanie, czy współczesne materiały mogą wyjść naprzeciw światowym potrzebom dotyczącym zdrowia jamy ustnej? Prof. Reinhard Hickel opowie o nowych kompozytach typu bulkfill, wyjaśniając jednocześnie, czy jest to opłacalne rozwiązanie czy zbyt ryzykowne? Prof. dr hab. n. med. Jolanta Saczko zaprezentuje wykład poświęcony biozgodności eksperymentalnych środków retrakcyjnych w ludzkich dziąsłowych fibroblastach (HGFs). Pozostali wykładowcy: prof. Roger Linden, prof. Hendrik Meyer-Lückel, prof. Liran Levin, dr Jean-Yves Cochet.

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk wyjaśni częsty problem w praktyce stomatologa dziecięcego – niedobór odporności u dziecka. Prof. dr hab. Katarzyna Emerich odpowie na pytanie, czy możliwe jest zapobieganie próchnicy wczesnego dzieciństwa, a dr Ari Kupietzky przedstawi ideę zakładania „dentystycznego domu”, który rozwija kwestie zapobiegania i leczenia próchnicy wczesnej u bardzo małych dzieci.

TECHNIKA DENTYSTYCZNA

Dr Rafał Mędzin opowie o zmodyfikowanej metodzie „one abutment, one time” w ujęciu klinicznym i laboratoryjnym. Nick Mekias będzie mówił o „dekodowaniu” koloru naturalnego zęba i odtworzeniu go z proszków ceramicznych, a tech. dent. Katarzyna Subotowicz o zależności w uzyskiwaniu pożądanej barwy i wybranych na uzupełnienie ceramiczne rodzajów struktur. Pozostali wykładowcy: Christoper Adamus, tech. dent. Tomasz Ciaputa, Michał Dudkowski, Antonio Ferilli, dr Kristian Owczarczak, tech. dent Ryo Miwa.

Hands-on, czyli praktyczna strona FDI Poznań 2016 (wybrane)

Odbudowy kompozytowe w przypadku znacznego starcia zębów (warsztaty, 3h)

Dr n. med. Maciej Żarow nauczy: jak wykorzystywać minimalnie inwazyjne technologie adhezyjne w przypadku konieczności odbudowy utraconych tkanek zęba i utraconej wysokości zwarciowej; o ile odbudować skrócone zęby; jak uzyskać utracony kształt zęba; jak pracować szybko, efektywnie i przewidywalnie; jak dobrać kolor kompozytów, aby nie były ani za szare, ani opakerowe?

Zacznijmy od początku – jak oswoić powiększenie? (warsztaty, 3h)

Dr n. med. Katarzyna Brus-Sawczuk zdradzi tajniki wykorzystania powiększenia w zabiegach stomatologicznych. Podczas warsztatów zostanie omówiona budowa mikroskopu zabiegowego, podstawowe ustawienia (widzenie stereoskopowe i współogniskowe) oraz oprzyrządowanie i instrumentarium do mikroskopu. Uczestnicy wezmą udział w praktycznym treningu nawigacji w polu zabiegowym z omówieniem zasad pracy.

Leczenie wstępne TMJD (warsztaty, 3h)

Dr n. med. Andrzej Bożyk nauczy: prawidłowo zbadać pacjenta z zaburzeniami układu ruchowego narządu żucia; rozpoznać zaburzenie; podjąć właściwą terapię wstępną (aparaty odciążające i fizjoterapia); kontrolować przebieg procesu leczniczego.

Użycie mikroimplantów jako zakotwiczenie w ortodoncji (warsztaty, 3h)

Prof. Tomasz Gedrange przedstawi różne rodzaje dystalizatorów, ich wady i zalety, wskazania i przeciwwskazania. Wiele uwagi poświęci zakotwieniu w ortodoncji, także z wykorzystaniem implantów i miniśrub. Odpowie także na pytania: jakie są granice w dystalizacji; kiedy jest wskazana, a kiedy należy zdecydować się na ekstrakcje zębów; jakich efektów ubocznych należy się spodziewać i jak im zapobiegać?

Techniki autogennych przeszczepów kości w chirurgii stomatologicznej (wykład + warsztaty, 3h)

Lek. dent. Wojciech Bekiesz opowie m.in. o planowaniu zabiegów przeszczepu kości i doborze pacjentów, technikach chirurgicznych; wyjaśni skąd pobrać materiał do augumentcji; zdradzi zasady implantacji z jednoczasowym autogennym przeszczepem kości (technika bone ring). Zajęcia praktyczne obejmą przeszczep kości na materiale zwierzęcym oraz transpozycję nerwu zębodołowego na materiale zwierzęcym.

 

Zaloguj się aby komentować.