logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 84 gości 
Wydarzyło się - PRZYSZŁOŚĆ WYDAWNICTW IZBOWYCH Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

(Fot. M. Jakubiak)

PRZYSZŁOŚĆ

WYDAWNICTW IZBOWYCH

Czy pisma okręgowych izb lekarskich w wersji drukowanej mają rację bytu? Jak zwiększyć siłę ich oddziaływania? Czy e-wydania powinny wyprzeć tradycyjną formę przekazu? Jak ocieplić wizerunek lekarzy w mediach? Na ile „Gazeta Lekarska” spełnia oczekiwania środowiska? Odpowiedzi na te pytania szukali redaktorzy wydawnictw izbowych, którzy w dniach 23-25 maja spotkali się w Białobrzegach nad Jeziorem Zegrzyńskim. Wśród nich byliśmy i my (red. nacz. Józef Lula i red. Magdalena Janiszewska – do niedawna Łachut). Słuchaliśmy i dyskutowaliśmy, teraz dzielimy się z Państwem naszymi refleksjami.

 

Wizerunek lekarzy w mediach jest zły. Za ten stan rzeczy odpowiadają dziennikarze, którzy zdecydowanie częściej medyków szkalują niż chwalą i stosują wobec nich istną nagonkę. To w środowisku lekarskim bardzo powszechna opinia. Zdaniem red. Elżbiety Cichockiej – publicystki „Gazety Wyborczej” niezupełnie trafiona. – W istocie Wasz medialny image jest zaczerniony. Odnoszę jednak wrażenie, że wielu lekarzy cierpi na tzw. syndrom oblężonej twierdzy. Zbytnie przeczulenie nie służy żadnej ze stron” – mówiła w trakcie sobotniego spotkania. Kontrargumentów padło oczywiście wiele, nikt nie miał jednak wątpliwości co do tego, że taki a nie inny wizerunek to efekt uboczny fatalnej organizacji polskiej opieki zdrowotnej i wad systemowych. Trudno oczekiwać, by dziennikarze przestali gonić za sensacją. Trudno dziwić się medykom stroniącym od mediów. Warto zdać sobie jednak sprawę z tego, że jesteśmy na siebie skazani…

 

Warsztaty pt. „Jak korzystać z nowoczesnych narzędzi komunikacji i edukacji na ścieżce rozwoju zawodowego” były kolejnym punktem programu. Prowadził je Wojciech Dołkowski z portalu MedTube – międzynarodowej platformy edukacji medycznej video dla profesjonalistów. Zainteresowanych odsyłamy do strony:
medtube.pl W dalszej części spotkania red. nacz. „Gazety Lekarskiej” dr Ryszard Golański przedstawił wyniki ankiety dotyczącej tego pisma. Wynika z niej, że „GL” oceniana jest raczej pozytywnie, a lekarze oczekują, by na jej łamach ukazywały się przede wszystkim materiały związane z praktyczną stroną ich zawodu. Omówiono też cele portalu gazetalekarska.pl Zebrani powiedzieli zdecydowane NIE wyłącznie elektronicznej wersji pism izbowych. – Nie możemy patrzeć na nasze wydawnictwa jedynie przez pryzmat finansów. To nasze wspólne dobro. Poza tym wyprodukowanie jednego egzemplarza „Medicusa” i dostarczenie go na adres lekarza to koszt 4,06 zł, a więc tylko co dziesiąta złotówka ze składki lekarskiej jest inwestowana w nasze wydawnictwo. W innych izbach zapewne wygląda to podobnie – podkreślał dr Marek Stankiewicz – red. nacz. gazety OIL w Lublinie. Jeden egzemplarz „Medium” kosztuje 3,50 zł. Mamy więc nadzieję, że z entuzjazmem będą Państwo przyjmować każde kolejne wydanie naszej gazety.

W spotkaniu w Białobrzegach wzięli również udział: prezes NRL Maciej Hamankiewicz i wiceprezes NRL Agnieszka Ruchała-Tyszler.

red. Magdalena Janiszewska (Łachut)

 

Zaloguj się aby komentować.