logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości 
Wydarzyło się - 90. OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA SŁUŻBY ZDROWIA Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Grupa organizacyjna pielgrzymki z ramienia KSLP w towarzystwie gości honorowych. (Fot. OD KSLP)

90. OGÓLNOPOLSKA
PIELGRZYMKA SŁUŻBY ZDROWIA
23-25 maja 2014 r., Jasna Góra

Jak co roku w maju odbyły się w Częstochowie rekolekcje dla służby zdrowia (23-24.05.2014 r.). Od godzin wieczornych 24 maja do niedzieli 25 maja trwała 90. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę. Jej organizatorami byli przedstawiciele służby zdrowia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej. Rekolekcje, które odbywały się w Sali św. Józefa oraz w Auli o. Kordeckiego, poprowadził ks. dr Wojciech Bartoszek z Katowic – krajowy duszpasterz apostolstwa chorych. Pielgrzymów powitał ks. bp Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. prof. Stanisław Warzeszak, a także księża kapelani i asystenci duchowni wielu grup zawodowych z całej Polski. Rekolekcje otwierała każdego dnia msza św. W pierwszym dniu duchowemu spotkaniu przewodniczył ks. bp S. Regmunt, w drugim ks. prof. Stanisław Warzeszak. Medytacje i rozważania zawarte były w 6 konferencjach, związanych tematycznie z życiem i działalnością św. Łukasza – lekarza, teologa, historyka, pasterza, ucznia św. Pawła. Pierwszego dnia wszyscy zgromadzeni odmawiali różaniec, rozważali Tajemnicę Światła, codziennie zaś litanię loretańską. Odbyliśmy również godzinę dialogu poświeconą klauzuli sumienia, w której przewodniczące Katolickiego Stowarzyszenia: Lekarzy Polskich, Pielęgniarek i Położnych, a także Aptekarzy i Farmaceutów przedstawiły podjęte działania na tym polu i aktualny stan prawny w świetle standardów Rady Europy.

 

Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę rozpoczęła się od Drogi Krzyżowej. Ze świecami w dłoniach podążaliśmy za dostojnikami kościelnymi. O godz. 23.00 rozpoczęła się Pasterka Maryjna i nocne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec ze Świdnicy. W niedzielę w Auli o. Kordeckiego, po modlitwie porannej oraz śpiewaniu psalmów, odbył się wykład prof. dr hab. Aliny T. Midro z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku nt. życia i działalności naukowej prof. Jérôme'a Lejeune'a – współodkrywcy trisomii chromosomu 21 w zespole Downa. Najważniejszym wydarzeniem była jednak msza św., którą na szczycie Jasnej Góry odprawiono o godz. 11.00. Przewodniczył jej abp metropolita wrocławski ks. Józef Kupny, towarzyszyli mu m.in.: bp Stefan Regmunt, ks. prof. Warzeszak, ks. Kazimierz Sroka – diecezjalny kapelan sużby zdrowia Archidiecezji Wrocławskiej. Zgromadzonych przywitał gospodarz Jasnej Góry przeor o. Paulinów. Homilia ks. abp. traktowała o dzieleniu się wiarą w oparciu o Dekalog w każdej dziedzinie życia, w tym życia zawodowego we wszystkich profesjach skupionych wokół człowieka chorego. Członkowie Dolnośląskiego Oddziału KSLP, skupieni wokół ołtarza, uczestniczyli w modlitwie wiernych i w procesji z darami. Darem ołtarza była m.in. Deklaracja Wiary Lekarzy. Marmurowe tablice, głoszące że ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci, powstały z inicjatywy dr Wandy Pułtawskiej na cześć kanonizacji Jana Pawła II. W imieniu lekarzy polskich złożyła je prof. Alina T. Midro. Po skończonej mszy św. odbył się akt zawierzenia służby zdrowia Sercu Maryi w trójgłosie: dr n. med. Wandy Terleckiej – prezes KSLP, prof. dr. hab. W. Witkiewicza i dr n. med. Grażyny Słopeckiej-Borejko. W imieniu organizatorów zgromadzonym podziękował prorektor ds. nauki prof. dr hab. Z. Grzebieniak. Z ramienia Dolnośląskiej Izby Lekarskiej w pielgrzymce wzięli udział: dr hab. n. med. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska – przewodnicząca Komisji Historycznej i Kultury DRL oraz dr n. med. Paweł Wróblewski – wiceprezes DRL.

 

Pielgrzymce towarzyszyły wybory nowych władz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Cieszymy się, że dr n. med. Wanda Terlecka ponownie została prezesem KSLP. Funkcję wiceprezes sprawować będzie dr hab. n. med. Jadwiga Nowicka. Na przewodniczącą Komisji Rewizyjnej wybrano dr n. med. Grażynę Słopecką-Borejko, natomiast w skład Sądu Lekarskiego weszła prof. dr hab. Ludwika Sadowska wraz z innymi profesorami. Prof. dr hab. J. Jurkiewicz, po wysłuchaniu sprawozdań składanych przez przewodniczących różnych sekcji po czteroletniej kadencji, powiedział, że Sąd Lekarski nie musiał rozpatrywać żadnej sprawy członka Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Mamy nadzieję, że tak będzie także w przyszłości.

Za Zarząd Oddziału Dolnośląskiego KSLP
dr hab. Jadwiga Nowicka

Uroczystej mszy św. na szczycie Jasnej Góry w Częstochowie przewodniczył abp metropolita wrocławski ks. Józef Kupny.

Na zdjęciu: dr hab. n. med. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska (po lewej) i lek. Elżbieta Gisges-Rajewska.

 

Zaloguj się aby komentować.