Wydarzyło się - PIERWSZE SPOTKANIE RZECZNIKÓW PRAW LEKARZA OIL W NACZELNEJ IZBIE LEKARSKIEJ Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

PIERWSZE SPOTKANIE RZECZNIKÓW PRAW LEKARZA OIL
W NACZELNEJ IZBIE LEKARSKIEJ

8 maja 2014 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rzeczników Praw Lekarza okręgowych izb lekarskich VII kadencji. Obecnie Rzecznikiem Praw Lekarza NRL jest kolega Zbigniew Brzezin – specjalista chirurgii dziecięcej, prezes OIL w Częstochowie. Od strony prawnej wspiera go mec. Jerzy Kiwiński. Nadal na głównej stronie NIL działa panel „Zgłoś agresję – monitorowanie agresji w ochronie zdrowia”.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele OIL z Katowic, Łodzi, Lublina, Torunia, Płocka, Olsztyna, Opola, Koszalina. Naszą Izbę reprezentował zespół w składzie: Małgorzata Nakraszewicz, Ryszard Kępa, Dorota Radziszewska. Rzecznicy Praw Lekarza są albo lekarzami albo prawnikami. Natomiast w Łodzi pracuje wieloosobowa komisja, która dysponuje zasobnym funduszem.

Spotkanie miało charakter informacyjno-organizacyjny. Podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami. Przedstawiliśmy nasz regulamin, pokazaliśmy legitymację, omówiliśmy także zasady współpracy z prawnikami. Zaproponowano porównanie wszystkich regulaminów i stworzenie wspólnego dokumentu. Pojawiły się propozycje stworzenia strony internetowej, „opodatkowania” – 1zł na fundusz RZPL. Duże zainteresowanie wzbudziła nasza propozycja kolportowania do pacjentów broszurki informującej o problemach lekarzy, realiach kontraktowania z NFZ itp. oraz opracowania na bazie obowiązujących przepisów prawnych karty praw lekarza, która powinna być umieszczona w placówkach ochrony zdrowia obok karty praw pacjenta (taki zbiór już istnieje, należy go uaktualnić). Wszyscy przyznali, że największym problemem jest agresja pacjentów i ich rodzin wobec lekarzy, ogromna roszczeniowość pacjentów, pomówienia, nagonka medialna, szkalowanie lekarzy na forach internetowych. Podkreślono, że sądy zasądzają ogromne sumy odszkodowań i rent dla pacjentów (przykład: zasądzona renta dla chorego w wysokości 6 tys. zł miesięcznie, które lekarz ma płacić do końca życia).

 

W zakresie zasądzanych odszkodowań polskie sądy nie mają ograniczeń, inaczej jest w innych krajach UE, gdzie odszkodowania mają swoje widełki – realne względem możliwości finansowych lekarza i firm ubezpieczeniowych. Z tego powodu mówiliśmy też o obowiązkowych ubezpieczeniach OC dla lekarzy, które w obecnych formach nie chronią medyków. Ma się tym zająć specjalny Zespół ds. ubezpieczeń lekarzy przy NRL w Warszawie. Rozważano różne opcje i możliwości współpracy z mediami w celu ochrony i poprawy wizerunku lekarzy. Ponadto okazało się, że pozwy NFZ przeciwko lekarzom dotyczące tzw. nienależnej refundacji recept mają miejsce tylko na Dolnym Śląsku i na Mazowszu!!! Kolejne spotkanie prawdopodobnie odbędzie się jeszcze przed wakacjami.

Dorota Radziszewska
przewodnicząca Zespołu Rzeczników Praw Lekarza DI
L