logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 
Wydarzyło się - SUKCESY WROCŁAWSKIEJ CHIRURGII DZIECIĘCEJ Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

SUKCESY WROCŁAWSKIEJ CHIRURGII DZIECIĘCEJ

Budynek Kliniki Chirurgii Dziecięcej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie liczy ponad 40 lat. Jego powstanie zawdzięczamy energii i zaangażowaniu prof. Słowikowskiego. Doczekał się on, w miejscu, w którym pracował do przejścia na emeryturę, tablicy przypominającej o jego zasługach. Jego następca prof. Czernik odsłonił ją jeszcze za życia profesora, zgadzając się z jego twierdzeniem, że fakt odsłonięcia tablicy po śmierci już nie cieszy. Prof. Słowikowski był chyba najbardziej znanym w Europie polskim chirurgiem dziecięcym, co zaowocowało członkostwem honorowym wszystkich najważniejszych towarzystw chirurgów dziecięcych.

Prof. dr hab. Dariusz Patkowski (Fot. z archiwum „Medium”)Do tych chlubnych tradycji nawiązuje obecny kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej prof. dr hab. Dariusz Patkowski, uczeń prof. Czernika. Przed laty obecność na zjazdach naukowych była okazją do pozyskiwania wiedzy, słuchaliśmy wykładów czołowych europejskich chirurgów dziecięcych. Od kilku lat do czołówki europejskich chirurgów dziecięcych zaliczany jest również prof. Patkowski. Jest on prawdziwym ekspertem w dziedzinie chirurgii endoskopowej, posiada największe doświadczenie w Europie w endoskopowym operowaniu zarośniętego przełyku. Osiąga w tej dziedzinie znakomite wyniki.

Na początku kwietnia był wykładowcą jako pierwszy i na razie jedyny z Polski na Europejskim Kursie Urologii Pediatrycznej w Strasburgu we Francji, a kilka dni później na Uniwersytecie w Bradze w Portugalii. Wykłady cieszyły się taką popularnością, że otrzymał już zaproszenie w charakterze wykładowcy na następne kursy. Doświadczenie prof. Patkowskiego wykorzystywane jest też we wrocławskiej kardiochirurgii dziecięcej, gdzie wprowadzono metodę endoskopowego zamykania przetrwałego przewodu Botalla. W ten sposób wrocławski ośrodek kardiochirurgii dziecięcej stał się jedynym w Polsce ośrodkiem stosującym z dobrymi wynikami tę metodę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Krzysztof Wronecki

 

Zaloguj się aby komentować.