logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 
Czerwiec-Lipiec 2014
Widziane z Kazimierza 45 Drukuj

Wakacje…

Już niewątpliwie czuć wakacje. Dni ciepłe, słoneczne, wieczory dłuższe. Za nami także kilka letnich burz. Maj szybko minął i kiedy otrzymacie Państwo kolejny numer „Medium”, tym razem podwójny, będą już znane wyniki wyborów do PE. Frekwencja 23,82 proc. No cóż… Nasi politycy chyba nie do końca będą mogli twierdzić, że są „wybrani przez Naród”. Wynik wyborczy naszych kandydatów lekarzy to: dr Halina Szymiec-Raczyńska (PSL) – 2709 głosów i dr Mirosław Lubiński (SLD) – 3064 głosy. Myślę, że wynik przyzwoity, dający duże szanse w wyborach do sejmu w 2015 r.

 
O „PAKIECIE ANTYKOLEJKOWYM” MINISTRA ARŁUKOWICZA Drukuj

O „PAKIECIE ANTYKOLEJKOWYM”
MINISTRA ARŁUKOWICZA

z lek. Krzysztofem Łandą
– wieloletnim ekspertem w dziedzinie ekonomiki zdrowia, prezesem i założycielem Fundacji Watch Health Care, kierownikiem Biura Standaryzacji w Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w latach 1998-2002, byłym członkiem Board of Directors Health Technology Assessment International (HTAi), ekspertem Polskiej Unii Onkologii, ekspertem BCC ds. ochrony zdrowia, byłym dyrektorem DGL w centrali NFZ rozmawia Magdalena Janiszewska.

W ramach projektu Barometr WHC (Watch Healtcare Care) monitoruje Pan, wraz ze współpracownikami, zmiany w zakresie dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce. Jaki obraz systemu opieki zdrowotnej wyłania się z najnowszego raportu WHC? Czy jest on zbieżny z rokiem ubiegłym?

Należy podkreślić, że monitorujemy nie tylko dostęp do świadczeń gwarantowanych, ale również częściowo gwarantowanych, do których występuje współpłacenie oraz świadczeń znajdujących się poza koszykiem, które nie są finansowane ze środków publicznych w Polsce. Co do wyników ostatniego Barometru, to porównując przeciętny czas oczekiwania dziś i rok wcześniej (II/III 2013 r.) okazuje się, że nie uległ on zmianie, czyli jest dokładnie taki sam. Oznacza to stagnację – wypadkowa pozytywnych i negatywnych zmian w systemie powoduje, że jego kondycja ani się nie poprawia, ani się nie pogarsza. Szczegółowa analiza wyników świadczy o krótkookresowej poprawie w dostępie do świadczeń gwarantowanych, jednak nie wskazuje na istnienie długofalowej tendencji w tym zakresie. Więcej znajdziecie Państwo na stronie: www.korektorzdrowia.pl/barometr.

 
Pakiet antykolejkowy - Krócej znaczy dłużej, czyli jak skrócić kolejki Drukuj

Krócej znaczy dłużej, czyli jak skrócić kolejki

Notatka ze spotkania z wiceministrem zdrowia Sławomirem Neumannem, które odbyło się 25 marca br. w siedzibie resortu (wzięłam w nim udział z ramienia ZPOZDS). Główne ogniwa dyskusji to:

  1. model opieki nad pacjentami, u których istnieje podejrzenie choroby nowotworowej;
  2. skrócenie kolejek do poradni specjalistycznych;
  3. propozycje zmian dot. kontraktowania świadczeń zdrowotnych;
  4. nadzór MZ nad działalnością NFZ;
  5. plany zabezpieczenia zdrowotnego;
  6. ubezpieczenia dodatkowe;
  7. prace nad projektami aktów prawnych zawierających powyższe zmiany.
 
PAKIET KOLEJKOWY – spojrzenie lekarza prowadzącego podmiot medyczny Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

PAKIET KOLEJKOWY

– spojrzenie lekarza prowadzącego podmiot medyczny

Pierwsza nowelizacja

Szeroko komentowany i hucznie zapowiadany tzw. pakiet kolejkowy to zbiór 9 projektów aktów prawnych, w którym można znaleźć nowelizacje 3 ustaw i 6 rozporządzeń. Nie można oczywiście nie zauważyć, że już wcześniej pojawiła się inicjatywa legislacyjna Ministerstwa Zdrowia w zakresie zmian w organizacji systemu ochrony zdrowia. Ostatnia nowelizacja Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w sposób spektakularny zmienia definicję lekarza, który może kontraktować świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie takim lekarzem jest już nie tylko lekarz rodzinny lub specjalizujący się w tej dziedzinie albo lekarz medycyny ogólnej, ale także lekarz pediatra lub internista. Zmiana ta jest zmianą polityczną, niepodpartą żadnym rachunkiem ekonomicznym ani analizą efektywności takiego rozwiązania. Tak funkcjonował system podstawowej opieki zdrowotnej przed 20 laty i z powodów jego małej efektywności ówcześni decydenci postanowili wprowadzić na początku lat 90. sprawdzoną w krajach Europy Zachodniej instytucję lekarza rodzinnego.

 
Pakiet antykolejkowy - SPEKTAKL ILUZJI? Drukuj

Źródło grafiki: www.sxc.huSPEKTAKL ILUZJI?

 

21 marca 2014 r. premier Donald Tusk oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawili swoje propozycje uzdrowienia sytuacji w ochronie zdrowia, znane jako pakiet kolejkowy i onkologiczny. W zakresie finansowania polski system opieki zdrowotnej jest jednym z najbardziej niedoszacowanych. Czy w tej sytuacji zmiany organizacyjne cokolwiek poprawią? Wszak premier w wywiadzie dla Polsat News oświadczył: „ (…) Opór lekarzy będzie spory (…), bo chcielibyśmy uzyskać od nich gotowość do bardziej intensywnej pracy za te same pieniądze (…)”.

 
„PAKIET ANTYKOLEJKOWY" WE MGLE OBAWY LEKARZY I PACJENTÓW Drukuj

„PAKIET ANTYKOLEJKOWY" WE MGLE OBAWY LEKARZY I PACJENTÓW

Poziom finansowania opieki zdrowotnej w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Wysokość naszego PKB nie przystaje do europejskich i światowych realiów. Tworzenie nowoczesnego systemu na tak kruchych podwalinach to kolejny półśrodek. Podobnie jak limity w opiece zdrowotnej są przyczyną marnotrawstwa i generują niepotrzebne świadczenia. Zapowiadane rozwiązania budzą obawy wśród pacjentów i lekarzy. Rozbudzają oczekiwania… O komentarz w tej sprawie poprosiłam troje specjalistów, którzy reprezentują różne punkty widzenia.

 
Pakiet antykolejkowy - Zmiany, zmiany I CO DALEJ? Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Zmiany, zmiany
I CO DALEJ?

Pakiet kolejkowy i onkologiczny Ministerstwa Zdrowia budzi wiele kontrowersji. Niestety, bywa tak, jak w opowiadaniu o przedwojennym gospodarzu, który zakupił na aukcji pięknego ogiera…

– Ten to ma szczęście – zazdrościli mu okoliczni gospodarze. Aż pewnego dnia coś spłoszyło zwierzę na pastwisku. Ogier przeskoczył ogrodzenie i uciekł.
– Jakie nieszczęście cię spotkało, ty to masz pecha – współczuli mu szczerze znajomi.
– Szczęście lub nieszczęście. Pożyjemy, zobaczymy – odpowiadał gospodarz. Po jakimś czasie ogier wrócił i przyprowadził ze sobą kilka klaczy.
– Ty to masz szczęście – mówili mu inni. – Jesteś w czepku urodzony. Kupiłeś jednego konia, a masz ich teraz kilka.
– Szczęście lub nieszczęście. Pożyjemy, zobaczymy – odpowiadał gospodarz. Młodszy syn zapragnął dosiąść jednego z przyprowadzonych koni. Zwierzę okazało się niesforne i po krótkim galopie zrzuciło jeźdźca na ziemię. Chłopak upadł i złamał sobie nogę.
– Ale masz pecha. Takie nieszczęście – współczuli mu sąsiedzi.
– Szczęście lub nieszczęście. Pożyjemy, zobaczymy – odpowiadał gospodarz. Tuż przed wybuchem wojny w wiosce zarządzono mobilizację i wszyscy młodzi zostali wcieleni do wojska. Syn gospodarza, z uwagi na złamaną nogę, pozostał w domu. Szczęście to czy nieszczęście? Z wojny wróciło do wioski zaledwie kilku młodych chłopców.

 
Hipokrates u Temidy - DOKUMENTACJA MEDYCZNA Drukuj
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

DOKUMENTACJA MEDYCZNA
– PRZEWODNIK PODSTAWOWYCH ZASAD
JEJ PROWADZENIA I UDOSTĘPNIANIA

Podstawy prawne obowiązku prowadzenia dokumentacji

Podstawowym aktem prawnym odnoszącym się do zasad prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej jest Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 r. – Dz. U. 2012.159 j.t. (dalej jako upp). Aktem wydanym na jej podstawie, uszczegóławiającym zawarte w niej przepisy jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania – Dz. U. 2014.177 j.t. (dalej jako rozporządzenie o dokumentacji). W pewnym zakresie zastosowanie może mieć też Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r. – Dz. U. 2011.277.1634 j.t. (dalej jako uzl). Może też zajść potrzeba odwołania się do Ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Dz. U. 2002.101.926 j.t. (dalej jako uod), która ma wobec regulacji podstawowej charakter pomocniczy (jest stosowana w razie potrzeby w drugiej kolejności).

 

 
Wydarzyło się - PRZYSZŁOŚĆ WYDAWNICTW IZBOWYCH Drukuj

(Fot. M. Jakubiak)

PRZYSZŁOŚĆ

WYDAWNICTW IZBOWYCH

Czy pisma okręgowych izb lekarskich w wersji drukowanej mają rację bytu? Jak zwiększyć siłę ich oddziaływania? Czy e-wydania powinny wyprzeć tradycyjną formę przekazu? Jak ocieplić wizerunek lekarzy w mediach? Na ile „Gazeta Lekarska” spełnia oczekiwania środowiska? Odpowiedzi na te pytania szukali redaktorzy wydawnictw izbowych, którzy w dniach 23-25 maja spotkali się w Białobrzegach nad Jeziorem Zegrzyńskim. Wśród nich byliśmy i my (red. nacz. Józef Lula i red. Magdalena Janiszewska – do niedawna Łachut). Słuchaliśmy i dyskutowaliśmy, teraz dzielimy się z Państwem naszymi refleksjami.

 

 
Wydarzyło się - 90. OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA SŁUŻBY ZDROWIA Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Grupa organizacyjna pielgrzymki z ramienia KSLP w towarzystwie gości honorowych. (Fot. OD KSLP)

90. OGÓLNOPOLSKA
PIELGRZYMKA SŁUŻBY ZDROWIA
23-25 maja 2014 r., Jasna Góra

Jak co roku w maju odbyły się w Częstochowie rekolekcje dla służby zdrowia (23-24.05.2014 r.). Od godzin wieczornych 24 maja do niedzieli 25 maja trwała 90. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę. Jej organizatorami byli przedstawiciele służby zdrowia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej. Rekolekcje, które odbywały się w Sali św. Józefa oraz w Auli o. Kordeckiego, poprowadził ks. dr Wojciech Bartoszek z Katowic – krajowy duszpasterz apostolstwa chorych. Pielgrzymów powitał ks. bp Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. prof. Stanisław Warzeszak, a także księża kapelani i asystenci duchowni wielu grup zawodowych z całej Polski. Rekolekcje otwierała każdego dnia msza św. W pierwszym dniu duchowemu spotkaniu przewodniczył ks. bp S. Regmunt, w drugim ks. prof. Stanisław Warzeszak. Medytacje i rozważania zawarte były w 6 konferencjach, związanych tematycznie z życiem i działalnością św. Łukasza – lekarza, teologa, historyka, pasterza, ucznia św. Pawła. Pierwszego dnia wszyscy zgromadzeni odmawiali różaniec, rozważali Tajemnicę Światła, codziennie zaś litanię loretańską. Odbyliśmy również godzinę dialogu poświeconą klauzuli sumienia, w której przewodniczące Katolickiego Stowarzyszenia: Lekarzy Polskich, Pielęgniarek i Położnych, a także Aptekarzy i Farmaceutów przedstawiły podjęte działania na tym polu i aktualny stan prawny w świetle standardów Rady Europy.

 

 
Wydarzyło się - Absolwenci Akademii Medycznej we Wrocławiu z roku 1959 Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

(Fot. Paweł Golusik)

Absolwenci Akademii Medycznej we Wrocławiu z roku 1959

23 maja 2014 r. – w 55 rocznicę uzyskania absolutorium w naszej Alma Mater (co miało miejsce 16 maja 1959 r.) – spotkaliśmy się na kolejnym Zjeździe Absolwentów AM we Wrocławiu. Część oficjalną tegorocznego zjazdu, który odbył się w Sali Papieskiej im. J. Pawła II na Ostrowie Tumskim, poprzedziła msza św. w Katedrze Wrocławskiej. Swoją obecnością zaszczycił nas prof. dr hab. Marek Ziętek – rektor UM we Wrocławiu.

 

 
Wydarzyło się - PIERWSZE SPOTKANIE RZECZNIKÓW PRAW LEKARZA OIL W NACZELNEJ IZBIE LEKARSKIEJ Drukuj

PIERWSZE SPOTKANIE RZECZNIKÓW PRAW LEKARZA OIL
W NACZELNEJ IZBIE LEKARSKIEJ

8 maja 2014 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rzeczników Praw Lekarza okręgowych izb lekarskich VII kadencji. Obecnie Rzecznikiem Praw Lekarza NRL jest kolega Zbigniew Brzezin – specjalista chirurgii dziecięcej, prezes OIL w Częstochowie. Od strony prawnej wspiera go mec. Jerzy Kiwiński. Nadal na głównej stronie NIL działa panel „Zgłoś agresję – monitorowanie agresji w ochronie zdrowia”.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele OIL z Katowic, Łodzi, Lublina, Torunia, Płocka, Olsztyna, Opola, Koszalina. Naszą Izbę reprezentował zespół w składzie: Małgorzata Nakraszewicz, Ryszard Kępa, Dorota Radziszewska. Rzecznicy Praw Lekarza są albo lekarzami albo prawnikami. Natomiast w Łodzi pracuje wieloosobowa komisja, która dysponuje zasobnym funduszem.

 
Wydarzyło się - SUKCESY WROCŁAWSKIEJ CHIRURGII DZIECIĘCEJ Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

SUKCESY WROCŁAWSKIEJ CHIRURGII DZIECIĘCEJ

Budynek Kliniki Chirurgii Dziecięcej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie liczy ponad 40 lat. Jego powstanie zawdzięczamy energii i zaangażowaniu prof. Słowikowskiego. Doczekał się on, w miejscu, w którym pracował do przejścia na emeryturę, tablicy przypominającej o jego zasługach. Jego następca prof. Czernik odsłonił ją jeszcze za życia profesora, zgadzając się z jego twierdzeniem, że fakt odsłonięcia tablicy po śmierci już nie cieszy. Prof. Słowikowski był chyba najbardziej znanym w Europie polskim chirurgiem dziecięcym, co zaowocowało członkostwem honorowym wszystkich najważniejszych towarzystw chirurgów dziecięcych.

 
Wydarzyło się - Prof. dr hab. Marek Ziętek – od września szefem kolegium rektorów Drukuj

Prof. dr hab. Marek Ziętek – od września szefem kolegium rektorów

Za niespełna trzy miesiące prof. Roman Kołacz – rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przestanie pełnić funkcję przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry. Zastąpi go rektor wrocławskiej uczelni medycznej prof. dr hab. Marek Ziętek.

 
Wydarzyło się - Prolactin iducible protein – gen, który może pokonać raka piersi Drukuj

Prolactin iducible protein – gen, który może pokonać raka piersi

Wrocławscy naukowcy z UM wspólnie z badaczami z Singapuru wytypowali gen, który może mieć znaczący wpływ na skuteczność leczenia chemioterapią przy nowotworze piersi. Wyniki badań napawają optymizmem, dlatego uczeni wysłali już wniosek do urzędu patentowego. „To dopiero początek góry lodowej” – przyznaje prof. dr hab. n. med. Piotr Dzięgiel, kierownik Katedry Histologii i Embriologii UM we Wrocławiu i dodaje: „Prowadzimy kolejne badania. Minie sporo czasu, zanim nasze ustalenia znajdą zastosowanie w badaniach klinicznych”.

 
Nasi stomatolodzy - 6 maja ruszyła gimnastyka dla stomatologów Drukuj

6 maja ruszyła gimnastyka dla stomatologów,

ALE ZAPISY WCIĄŻ TRWAJĄ!

Zespół prozdrowotny działający w ramach Komisji Stomatologicznej – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – zorganizował gimnastykę dla stomatologów. Pierwsze zajęcia ruchowe odbyły się 6 maja 2014 r. Pod fachowym okiem dr. Zbigniewa Sawickiego ćwiczyło kilkanaścioro dzielnych dentystów. Liczymy na to, że grono miłośników zdrowego trybu życia stale będzie się powiększać. Nadal dysponujemy wolnymi miejscami!!!

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2