logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości 
Aktualności - Spotkanie ws. odpowiedzialności zawodowej lekarzy w Ministerstwie Zdrowia Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

W trakcie spotkania w Ministerstwie Zdrowia (Fot. z archiwum autora)

Oko w oko z ministrem Arłukowiczem

Spotkanie ws. odpowiedzialności zawodowej lekarzy
w Ministerstwie Zdrowia

5 czerwca 2013 r. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się w resorcie zdrowia z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej, naczelnym i okręgowymi rzecznikami odpowiedzialności zawodowej oraz przewodniczącymi sądów lekarskich. W dyskusji na temat odpowiedzialności zawodowej medyków i etyki wzięli udział członkowie powołanej przy MZ komisji ds. etyki w ochronie zdrowia. Organ pomocniczy ministra powstał w maju, a do jego głównych zadań należy wyrażanie opinii w kwestiach problemów etycznych, w szczególności zaś w zakresie stosowania nowych procedur medycznych i wykonywania zawodów medycznych. Dolnośląską Izbę Lekarską reprezentowali: dr n. med. Jan Spodzieja – przewodniczący OSL i Ewa Bielońska – kierownik Biura OROZ.

O debatę w sprawie standardów etycznych, które powinny towarzyszyć pracy lekarza, minister Arłukowicz dopominał się w liście skierowanym do środowiska lekarskiego („Do Przyjaciół Lekarzy” – list opublikowany na łamach Gazety Wyborczej). Podczas roboczego spotkania, zamkniętego dla mediów, odwołał się do wcześniejszych postulatów oraz argumentów. Podkreślił m.in., że wciąż, pomimo rozszerzenia katalogu kar, najczęściej z nich stosowaną jest upomnienie. A do takich wniosków upoważnia analiza działalności OROZ i OSL. Stwierdził ponadto, iż Kodeks etyki lekarskiej wymaga korekty, a pomiędzy orzeczeniami sądów korporacyjnych i powszechnych istnieje rozdźwięk. Jak jest on duży i czy rzeczywiście ma miejsce ustalą rzecznicy odpowiedzialności zawodowej, którzy wraz z ministrem podczas roboczych prac analizować będą wyroki obu organów. Chodzi o wypracowanie wspólnych standardów w tym zakresie.

 

Zdaniem Arłukowicza nie można winić systemu za wszelkie nieprawidłowości, bo system to ludzie. – Zależy mi na tym, by różne sytuacje patologiczne zostały skontrolowane, rozliczone i nie rzucały cienia na dziesiątki lekarzy pracujących uczciwie dla dobra pacjentów – powiedział dziennikarzom tuż po zakończeniu spotkania. W jego trakcie prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr n. med. Maciej Hamankiewicz odpierał zarzuty ministra. Zaznaczył, że samorządowi lekarskiemu zależy na eliminowaniu marginalnych błędów. Nie mogą one jednak stanowić elementu gry politycznej usprawiedliwiającego brak jakichkolwiek działań w ochronie zdrowia. – Ustawa refundacyjna oraz nakładane przez NFZ kary za przyjmowanie dodatkowych pacjentów (po wyczerpaniu limitu przyjęć) utrudniają wyraźnie pracę lekarzom – wyjaśniał. Dr Jolanta Orłowska-
Heitzman podkreślała natomiast, że 30% skarg dotyczy błędów lekarskich, a aż 70% systemu ochrony zdrowia.

Uczestnicy spotkania reprezentujący środowisko lekarskie przedstawili ministrowi zdrowia propozycje rozwiązań, które mają chronić pacjentów przed zdarzeniami niepożądanymi. Z aprobatą przyjęli wiadomość o powołaniu komisji odpowiadającej za aspekt etyczny tworzonego prawa. Lekarze liczą m.in. na to, że resort zdrowia stworzy system rejestracji zdarzeń niepożądanych i sytuacji ryzykownych oraz sporządzi statystykę dot. liczby spraw w sądach powszechnych, w których stroną pozwaną są podmioty lecznicze, a powodami pacjenci lub ich rodziny. Minister Arłukowicz zadeklarował chęć współpracy. Oby starczyło mu czasu i woli.

Jan Spodzieja
współpraca MŁ

 

Zaloguj się aby komentować.