logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 83 gości 
Zapiski emeryta Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Gruby dziadek

Dziadku, wiesz, muszę Ci coś powiedzieć w tajemnicy – jesteś… za gruby!Ja? Zdziwiłem się niezmiernie. Zawsze myślałem, że jestem młody, wysoki, przystojny, bogaty, a tu – masz babo placek, jestem „za gruby!”. Dlaczego?Przecież prawie nic nie jem!

 

Ho, Ho, Ho! Wnuczki miały na to gotową odpowiedź – rozbieramy dziadka do rosołu, dokładnie oglądamy całą skórę – może znajdziemy na niej zielone plamy chlorofilu, a w jegociele zachodzi proces fotosyntezy. To byłoby odkrycie, którym można by się pochwalić na lekcji przyrody.
No dobra, jestem gruby,cóż to za dziadek, który jest chudzieńki.Tylko nadal nie wiem, dlaczego tyję. Za tycie odpowiedzialnych jest chyba ze dwieście genów, do tej pory odkryto tylko kilka. Za kilka dolarów można już zbadać, czy tyjemy z powodu spożywania tłuszczu – wówczas można bezkarnie opychać się chlebem, czy też z powodu węglowodanów – niech żyje boczek i karkówka. Niestety nie wiemy jeszcze, jak współdziałają ze sobą różne geny. Wydaje się nam czasem,że blokując np. jeden szlak komórkowy (enzymatyczny) osiągniemy sukces – wkrótce okazuje się, że kilka innych przysparza więcej kłopotów. Są to smutne wnioski z dotychczasowego stosowania różnych przeciwciał monoklonalnych czy też blokerów pojedynczych cytokin czy enzymów.
Co z tego wynika dla dziadka?Jedyna rada na nadwagę tointensywne dręczenie przez wnuki.

dr Józef emeryt

 

Zaloguj się aby komentować.