logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości 
Konferencja stomatologiczna w Gdańsku Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

28 kwietnia 2012 roku odbyła się w Gdańsku Konferencja Stomatologiczna pt. „Doświadczenia europejskich ekspertów w leczeniu dzieci i młodzieży” organizowana przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku, pod patronatem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Czworo doskonale przygotowanych wykładowców dzieliło się przez wiele godzin swoją wiedzą i doświadczeniem, w miłej atmosferze towarzyszącej perfekcyjnej organizacji.  Prelegenci omówili przypadki z własnego doświadczenia oraz wytyczne Europejskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej EAPD (European Academy of Paediatric Dentistry).

Rejestracja uczestników. Na zdjęciu (w środku) dr Alicja Marczyk- -Felba - przewodnicząca Komisji Stomatologicznej DRL. (Zdjęcia OIL w Gdańsku)Prof. dr Norbert Krämer (Giessen, Germany, President EAPD) omówił „Minimalnie inwazyjne strategie stosowane w leczeniu uzębienia mlecznego i stałego”. Podkreślił znaczenie właściwej diagnostyki próchnicy z wykorzystaniem oceny klinicznej, radiografii skrzydłowo-zgryzowej, FOTI – fibre-optic transillumination, fluorescencji laserowej. Przytoczył dane o stosowaniu nici dentystycznych w Niemczech: dziecko poniżej 15 roku życia zużywa średnio statystycznie 0,1 m nici rocznie, czyli używa nici raz na rok! Następnie Profesor zadał publiczności pytanie, „jaki jest odsetek uszkodzeń jatrogennych sąsiadujących zębów po preparacji rotacyjnej na powierzchniach stycznych?”. Odpowiedź podana przez prowadzącego była dla większości zaskoczeniem – 95%. W dalszej części wykładu omówione zostały: abrazja powietrzna (KCP – kinetic cavity preparation), fissurotomia, mikropreparacja przy użyciu pracujących ruchem oscylacyjnym końcówek do zabiegów minimalnie inwazyjnych KaVo SONICflex , a także sposoby wytrawiania i systemy adhezyjne.

 

Prof. Monty Duggal (Leeds, UK, President-Elect EAPD) wywołał dyskusję prezentacją „Wskrzeszanie martwego – leczenie endodontyczne martwych zębów siecznych z niezakończonym rozwojem korzenia po urazie: podejście metodyczne i biologiczne”, mówiąc o zarządzaniu miazgą, które zajęło miejsce dotychczasowego leczenia kanałowego (pulp management NOT root canal treatment). Profesor podał, iż 60% korzeni zębów z niezakończonym rozwojem leczonych wodorotlenkiem wapnia, ulega złamaniu, gdyż powstawała tylko bariera, a nie poprawiał on jakościowo wymiarów korzenia. Zaleca zakładanie wodorotlenku wapnia tylko na 2 tygodnie do dezynfekcji kanału korzeniowego, następnie wypełnienie MTA (Mineral Trioxide Aggregate) i gutaperką oraz dokładne uszczelnienie glasjonomerem od strony korony zęba. Jednak MTA również wykazuje wpływ na kolagen, obniżając moduł elastyczności zębiny. Alternatywnym postępowaniem jest stosowana przez Profesora regeneracyjna terapia endodontyczna, oparta na założeniu, że żywa tkanka jest obecna w kanale zęba z niezakończonym rozwojem z martwą miazgą.

Uczestnicy konferencji z uwagą wysłuchali europejskich ekspertów w leczeniu dzieci i młodzieży.Dr Nick Lygidakis (Athens, Greece, Past-President EAPD) zaprezentował „Interdyscyplinarne podejście do procesu leczenia w przypadku wrodzonych braków zębowych”, przedstawiając wieloletnie własne przykłady leczenia w hipodoncji, oligodoncji i anodoncji. Jako ciekawostkę podał wybór metody leczenia przez stomatologów w przypadku braku zawiązków zębów stałych, siecznych, bocznych szczęki. Pytani lekarze w większości wybierali pozostawienie przestrzeni i wszczepienie implantów, gdy pacjent osiągnie wiek 20 lat. Jednak zapytani jak postąpiliby, gdyby powyższa sytuacja dotyczyła ich własnego dziecka, wybierali leczenie ortodontyczne z przesunięciem kłów w miejsce brakujących zębów.

Dr hab. Katarzyna Emerich (adiunkt Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego GUMed, EAPD Councillor for Poland) przedstawiła „Wytyczne EAPD stosowania fluoru u dzieci”. Obejmują one: I – fluorkowanie wody, II – stosowanie fluoru w postaci tabletek i kropli oraz jako dodatek do mleka i soli, III – żele, płukanki, lakiery, IV – pasty do zębów. Na uwagę zasługuje stwierdzenie EAPD, iż pasty do zębów zawierające mniej niż 500 ppm F nie mają działania profilaktycznego. EAPD zaleca  stosowanie past do zębów 500 ppm F dwa razy dziennie, wielkości „zielonego groszku” dla dzieci w wieku od 6. miesiąca do 2. roku życia; 1000 ppm F dwa razy dziennie, wielkości „zielonego groszku” dla dzieci w wieku od 2. do 6. roku życia. Dzieci powyżej 6. roku życia powinny stosować pastę 1450 ppm F. Nie zaleca się dzieciom stosowania pasty do zębów o zawartości 250 ppm F oraz bez fluoru.

Organizatorzy zaprosili do udziału w Kongresie EAPD w czerwcu 2014 roku w Sopocie. Dziękujemy za wspaniałą konferencję!

Dr n. med. Urszula Kanaffa-Kilijańska, spec. stom. zach.  jest starszym wykładowcom  w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu

 

Zaloguj się aby komentować.