logowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości 
Czerwiec 2012
Na Cito Drukuj

PREZES NFZ JACEK PASZKIEWICZ (nareszcie) ODCHODZI

Niewątpliwie wiadomością miesiąca maja, która zelektryzowała w ostatnich dniach nie tylko środowisko lekarskie, jest wniosek Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza skierowany do Premiera Donalda Tuska o odwołanie z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia doktora Jacka Paszkiewicza. Co ważne, wniosek ten pozytywnie zaopiniowała Rada Funduszu (7 głosów popierających odwołanie, 1 głos przeciwny). To zaś pozwala oczekiwać rychłej decyzji Premiera w sprawie dymisji Prezesa.

 
Wrocław: Konferencja pt. „Polityka wydawnicza i antyplagiatowa w uczelniach medycznych” w hotelu im. „Jana Pawła II” Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Po raz pierwszy w Polsce…

Zorganizowana w dniach 22-23 kwietnia br. przez Akademię Medyczną we Wrocławiu, po raz pierwszy w Polsce, konferencja dotycząca nierzetelności w publikacjach naukowych, naruszania etyki w medycynie zgromadziła ponad 300 osób, naukowców, redaktorów czasopism medycznych i przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za popularyzowanie nauki. Zwrócono uwagę na problemy wydawnictw uczelni medycznych i stale rosnący problem nierzetelności w publikacjach naukowych. Interdyscyplinarna platforma wymiany doświadczeń środowiska naukowego i wieloaspektowość programu oraz różnorodne spojrzenia profesjonalistów na problem polityki wydawniczej i antyplagiatowej to główne atuty konferencji. Mimo bogatego programu to dopiero początek dyskusji.

 
Zabezpieczenia Medyczne UEFA EURO 2012 (tm) we Wrocławiu Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 są trzecią pod względem wielkości imprezą na świecie. Szacuje się, że do Polski przyjedzie w tym okresie ok. 800 tysięcy kibiców. W ramach Finału Mistrzostw Europy, od 8 czerwca do 1 lipca zostanie rozegrane 16 meczów w 4 polskich miastach-gospodarzach. Jednym z nich jest Wrocław. Impreza masowa tak dużej rangi wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa medycznego. W ramach Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego stworzono więc Podzespół ds. Ratownictwa i Zabezpieczenia Medycznego EURO we Wrocławiu, który opracował plan zabezpieczenia medycznego mistrzostw.

 
Wspomnienie pośmiertne Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Prof. dr hab. med. Andrzej Szczeklik
1938-2012

Andrzej Szczeklik urodził się 29 lipca 1938 roku w rodzinie znanego krakowskiego lekarza prof. Edwarda Szczeklika, późniejszego kierownika III Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych w powojennym Wrocławiu. Odebrał staranne wychowanie, a wrodzone, liczne talenty rozwijał w Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego i w Średniej Szkole Muzycznej w Krakowie. Tam właśnie ukończył również studia lekarskie.

 
Szpital Wojskowy gotowy na EURO Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Szpital musi być w każdej chwili przygotowany na jak najsprawniejsze przyjęcie i leczenie nawet dużej liczby pacjentów. Co jednak, gdy chorymi mogą być osoby ze sportowego świecznika?

 
Przełom – AM we Wrocławiu uzyska status uniwersytetu Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

O przekształcenie Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu w Uniwersytet Medyczny prof. dr hab. Marek Ziętek – rektor uczelni zabiegał od kilkunastu miesięcy. Wreszcie się udało. 2 maja 2012 r. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedłożył Radzie Ministrów projekt ustawy w tej sprawie, który został przyjęty.

 
Rozwiązania rodem z Mrożka? Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Dolnośląska Izba Lekarska: Konferencja prasowa w sprawie wypowiedzianych przez DOW NFZ umów w rodzaju AOS

Przez ponad godzinę przekonywali dziennikarzy, że poczynania DOW NFZ są bezprawne, godzą w interes pacjenta i zaowocują kryzysem specjalistycznej opieki zdrowotnej w regionie. 18 kwietnia 2012 r., podczas konferencji prasowej  zorganizowanej w siedzibie DIL, przedstawiciele dolnośląskiego środowiska lekarskiego dali wyraz swojemu niezadowoleniu wynikającemu z wcześniejszego rozwiązania umów na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Była to niepowtarzalna okazja, by ogłosić wspólne stanowisko w tej sprawie. O narzuconych przez Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ rozwiązaniach i ich konsekwencjach mówili: dr Jacek Krajewski – prezes Zarządu Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców oraz prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, dr Wiktor Wolfson – przewodniczący Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska, dr n. med. Igor Chęciński – prezes DRL, dr n. med. Paweł Wróblewski – wiceprezes DRL.

O zagrożeniach wynikających z wypowiedzenia przez DOW NFZ umów w rodzaju AOS mówili (od prawe j ):dr Wiktor Wolfson, przewodniczący Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska; dr Jacek Krajewski, prezes Zarządu Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców oraz prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie; dr n. med. Igor Chęciński , prezes DRL i dr n. med. Paweł Wróblewski, wiceprezes DRL.

 
Szpital na peryferiach Drukuj
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 

 Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu

Nasi pacjenci są najważniejsi

Przyjeżdżający do zgorzeleckiego szpitala nie mogą się nadziwić, w jaki sposób w tak krótkim czasie udało się tak wiele zmienić. Jeszcze kilka lat temu szpital w Zgorzelcu był niewielką powiatową lecznicą z siedmioma oddziałami. Dziś rozrósł się do imponujących rozmiarów: osiemnaście oddziałów, w tym pięć wysokospecjalistycznych, pracownia rezonansu magnetycznego, pracownia hemodynamiki, a wkrótce jeden z najnowocześniejszych tomografów w Polsce.

 
Stefan Różycki w anegdotach Drukuj
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

W KALESONACH CZY W GABINECIE?

 
MEDYCYNA RODZINNA – WIELE JESZCZE PRZED NAMI… Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wywiad z prof. dr. hab. Andrzejem Steciwko, kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej AM we Wrocławiu oraz prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

prof. dr hab Andrzej Steciwko. Zdjęcie z archiwum AS

Brak dobrze funkcjonującej opieki podstawowej, z lekarzem rodzinnym w roli głównej, to strata milionów złotych. System, który nie premiuje lekarzy bardziej zaangażowanych w swoją pracę, nie działa motywacyjnie.  Prawidłowe rozwiązania w reformie POZ  zastępowano innymi, mniej przemyślanymi i złymi, tworząc w ten sposób luki w systemie. I wreszcie  – wdrażana reforma studiów medycznych – będzie ona miała niekorzystny wpływ na kształcenie lekarzy rodzinnych.

Program studiów medycznych jest przeładowany, a w ciągu 6 lat realizuje się ponad 5300 godzin dydaktycznych. Student uzyskując dyplom, powinien, oprócz teorii, posiadać podstawowe umiejętności praktyczne ułatwiające wykonanie zawodu lekarza. To wymaga czasu, mniejszych grup studenckich, ale tak to niestety nie działa. – W Katedrze Medycyny Rodzinnej AM we Wrocławiu sprawdzamy wiedzę praktyczną studentów na fantomach. Mamy ich aż 86. Musimy jednak pamiętać, że w praktyce lekarskiej do czynienia z żywym człowiekiem, którego reakcji nie można przewidzieć.

 
Mistrzowie wrocławskiej medycyny – szkice do portretów Drukuj

STEFAN RÓŻYCKI
1886-1953. Doktor medycyny, profesor, anatom, radiolog

Urodził się 8 marca 1886 r. W latach 1896-1903 był uczniem III Gimnazjum w Warszawie. Wydalony z „wilczym biletem” za przynależność do „kółka postępowego”. Maturę uzyskał jako ekstern w 1907 r. w Parnawie i rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Dorpacie.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3